106_20230508_105717.png

TISKOVÁ ZPRÁVA: Tigers Start98 nebudou v sezoně 23/24 účastníky Extraligy žen

Hráčky ženského „A“ týmu Tigers Start98 mají za sebou v našem klubu 3. kompletní sezonu od doby, kdy se fúzí tehdejšího Tigers Jižní Město včlenily do struktury našeho klubu a staly se tak současně týmem, propojeným v rámci projektu Floorball Group. Nyní je definitivní, že další sezonu v Extralize žen aktuálně nepřidají.

Z rozhodnutí vedení klubu se nebude náš klub Start98 přihlašovat do Extraligy žen, na níž má jako stabilní účastník nárok. Tohoto nároku se tedy nyní pro sezonu 22/23 vzdává a bude se hlásit do 1.ligy žen, kde se představí poprvé v historii. Extraliga žen se pod hlavičkou Tigers Start98 hrála celkem 3 sezony. V první sezoně za Start98 postihlo tým hned několik nečekaných a tvrdých úderů, když do sezony 20/21 znovu nevybíravě zasáhl Covid-19, a v netradičně dohrávaném ročníku Tigers těsně nepostoupily do play off. V další sezoně 21/22 se podařilo koncepční prací a přestavbou kádru znovu vrátit mezi konkurenceschopné týmy a Tigers po čtvrtfinálové prohře s Tatranem skončily na konečném 7. místě. Ve své třetí sezoně 22/23 stál tým od začátku před jasně definovaným klubovým úkolem – tedy dokázat smysluplnost projektu. Cílem byl další a výrazný progres po stránce výsledkové, ale především výkonností, na níž má být postavena sportovní logika týmu, účast v Extralize žen i unikátní forma spolupráce, preferující koncepční nastavení chybějící kategorie U23. I když hodnocení sezony a konečné 8. místo je v mnoha bodech pozitivní, v součtu pohledem vedení klubu stále převládají značná negativa a především rizika, ohrožující stabilitu kádru, nastavených procesů, a tedy i hlavní nosnou myšlenku, pro níž byl tým od začátku budován.

Tato geneze týmu a vývoj v klubu vedli k důkladnému vyhodnocení a rozhodnutí, že po 3 letech ženy Start98 opustí Extraligu žen a budou se účastnit 1.ligy žen. Děje se tak s jasným záměrem o dosaženícelkové stability týmu a ženské složky jak po stránce organizační a ekonomické, tak předevšímsportovní, a to z pohledu koncepčního budování kádru a rozvoje projektu U23. Kompletní ženská struktura od elévek až po ženy zůstane zachována a klub dále deklaruje zájem plnohodnotně jí rozvíjet.

Svůj pohled na zásadní změnu přidává prezident klubu Václav Buček:
„I když nás situace mrzí, stavíme se k celé věci čelem a naprosto racionálně. Zažili jsme si za posledních
10 let budování klubu (primárně mužské složky), kdy jsme v jeden moment byli krůček od Superligy
mužů (mužský „A“ tým v sezoně 14/15 prohrál baráž o účast v Superlize mužů s SKV) a následně jsme
se během 3-4 let dostali do situace, kdy jsme zvažovali ukončení činnosti. Nechceme podobný příběh
zažít u žen, víme, jak silnou značku jsme vzali pod svou záštitu po fúzi s Tigers. Ale součástí
gentlemanské dohody bylo právě to, že Tigers nezmizí z mapy. My jsme tento závazek se vší vážností na sebe vzali, a to jsme ani netušili, že nás v prvních 3 letech potká Covid, válka, ekonomicko-
energetická krize s inflací v čele a neodvažuji se raději dnes už odhadovat, co ještě nás potká. A to nechci vůbec mluvit o tom, jakým tlakům jsme jako klub často čelili ze všech stran jen proto, že jsme chtěli
udržet kvalitní ženský Extraligový tým, a veřejně jsme deklarovali naprosto otevřenou spolupráci
s Chodovem. Proto jsme po zralé úvaze a dlouhých debatách rozhodli, že se musíme opravdu chovat
hospodárně a zodpovědně a dále pracovat s tolika riziky. Věříme, že tento „úkrok“ bude nyní správným
řešením a necháme pak zcela volný průchod tomu, co se stane v budoucnu. Pokud se podaří vrátit do
Extraligy žen, pak musíme být přesvědčeni, že se vrátíme jako silnější, zkušenější a správně nastavený
klub a tým po všech směrech.“