Můj styl hry je spořivý, říká v rozhovoru Radim Cepek

Z kraje února letošního roku se připojila k A týmu Startu98 nečekaná posila. Radim Cepek, bývalý trenér a hráč české reprezentace, po takřka čtyřech letech od posledního soutěžního zápasu, vzal florbalku do rukou, a sehrál tři utkání. Mimo svou herní roli přijal i tu trenérskou, když pomáhá hlavnímu trenéru Davidu Derkovi. My jsme mu proto položili několik otázek k jeho návratu a nadcházejícímu play-off.

Radime, co tě vedlo k restartování kariéry ve 41 letech? Chyběl ti florbal z pozice hráče?

Florbal mi chybí obecně. Když jsem dlohou mimo, tak se rád do něj vracím. Že se vyskytla možnost si zahrát jsem uvítal. Už když jsem přecházel do pozice na reprezentačního trenéra a nemohl jsem hrát, jsem zmiňoval, že se poté rád vrátím zpátky. Takže byla logická volba ten slib dodržet.

Naskočil si do rozběhnuté sezony. Co je nejtěžší na nástupu v průběhu sezony, na co se naopak zvyká lehce?

Já to nějak moc neřeším, protože můj styl je samozřejmě spořivý. Kluci mají oproti mně náskok v rozběhnuté sezoně, ale to by měli pravděpodobně i na jejím začátku. Díky mému klidnějšímu stylu mi to ale nijak velký problém nedělalo. Spíše se dostat do herní praxe, což jsem věděl, že bude trvat minimálně dva měsíce.

Jaký vnímáš hlavní rozdíl mezi superligou a první ligou?

Mezi oběma o soutěžemi je velký rozdíl především v přístupu hráčů, což je logické, protože druhá nejvyšší soutěž není tak časově tréninkově náročná. Na druhou stranu neviděl bych moc rozdíly v tréninkové morálce. Hráči týmů, které v první lize chtějí hrát na špici a o postup, trénují ve stejném nasazení jako superligové celky. Ale chybí rozhodně kvalita a to je pochopitelné. Jestliže nemáme konkurenci mezi hráči v nejvyšší soutěži, tak samozřejmě pak první liga strádá. Tam je největší rozdíl v technické vyzrálosti hráčů.

Do prvního kola play-off si kunratický výběr zvolila třetí Česká Lípa. Co očekáváš od soupeře a obecně tamního prostředí?

Nevím. Viděl jsem je hrát v jednom zápase tady v Kunraticích. Tam asi budou dobří fanoušci a tvrdá atmosféra. Za mě super, protože se jedná o play-off. Čekám urputné, nepříjemné a unfair zápasy, ale to je play-off, takže nic, co by mě překvapilo. Bude to velká bitva.

Co pro tebe znamená play-off?

Jsou to emoce, vyhrocená utkání. Je malinká hranice mezi úspěchem a neúspěchem, kdy se to v jedné minutě může totálně otočit i ze stavu 2:0 na série. Jsou to krásné momenty na konci sezony.