Přinášíme Vám rozhovor s naším šéftrenérem Jakubem Menhartem

Kam se Start v současnosti ubírá?

V současné době Start z mého pohledu prochází velkou změnou. Naše myšlenky jsou rozděleny do několika sekcí, díky kterým se krok za krokem přibližujeme našim cílům.

Hlavní a zásadní (prioritní) vždy bude sportovní stránka. Ve srovnání s roky minulými se nám daří rozšiřovat kategorie dorostenců a juniorů tak, aby zde vzniklo silné konkurenční prostředí, ve kterém na sobě musí kluci neustále pracovat a to nejen na klubových trénincích. Poprvé v historii budou přihlášeny dva juniorské týmy a proběhne rozdělení do tréninkových skupin. Kluci teď před sebou mají náročnou letní přípravu, která je doufám opět posune o další krok kupředu.

Co se týče mládežnických kategorií (přípravka – starší žáci), zde se snažíme postupovat podle klubové sportovní metodiky tak, abychom hráče rozvíjeli a zvyšovali jejich kvality lidské, sportovní a pak v rámci specializace, tedy florbalu samotného.

Dalšími sekcemi, kde průběžně nastavujeme kvalitní procesy a zlepšujeme funkčnost a efektivitu je například sekce administrativy či marketingu. O tom, ale musí vyprávět jiní J

Jak se posunula práce s mládeží?

Jak jsem se již zmiňoval, snažíme se pracovat na rozvoji mládeže systematicky a metodicky. Trenéři jsou zodpovědní rovněž za to, aby to nebyla pouze prázdná slova a fráze. Vše je třeba také převést do reality, která se odehrává na hřišti. Než se vše vyladí k dokonalosti, zabere to ještě několik let, ale myslím si, že slušné základy jsou již postaveny.

Už nyní vidím v klubu několik schopných trenérů, kteří dokáží s dětmi pracovat na vysoké úrovni a šířit myšlenky a hodnoty, které si jako klub vytyčujeme. Na druhou stranu je zde stále prostor pro zlepšení. Jednotnost je v tomto ohledu základ, který zdaleka není samozřejmostí, a vím, že s tímto problémem se potýkají i daleko větší oddíly a nejenom v našem sportu.

Jakým způsobem komunikujete s rodiči?

V minulém roce proběhl poprvé seminář s rodiči na téma trojúhelníku vztahů mezi hráčem, rodičem a trenérem a troufnu si ho hodnotit jako úspěšný. Je důležité správně s rodiči komunikovat, předávat jim co nejvíce informací, přibližovat jim naši filozofii a systém jakým s dětmi chceme pracovat a jakým směrem se je snažíme vést. Nástrojů pro komunikaci je hned několik a kromě tradičních jako jsou rodičovské schůzky, budeme určitě pokračovat i ve zmíněných seminářích a dalších projektech.

Kde vidíš rezervy mužského týmu a jaké bude jeho další směřování?

Po minulé sezóně, ve které nebyly splněny sportovní cíle, tedy postup do Superligy, jsme se rozhodli nastavit novou strategii na následující tři roky a celkově přenastavit fungování týmu. Zpětně jsem i rád, že jsme se do vysněné nejvyšší soutěže nedostali, jelikož v klubu prozatím nepanuje ta správná profesionalita a není připravené podhoubí pro postup. Je třeba vytvořit zázemí sportovní, materiální a další a lépe určit role lidem, kteří v klubu figurují. Pokud se bavíme čistě o personálním obsazení v oddílu, nikoli o hráčském kádru.

Abych se tedy dostal k novému cíli a změnám. Jak již bylo prezentováno, tak po třech letech opouští oddíl trenér David Derka. V současné době probíhají intenzivní jednání s potenciálními nástupci. Kromě toho tým opustilo několik hráčů, kteří do dalších plánů už nezapadají. Cílem je vytvořit tým s jádrem hráčů, kteří na sobě chtějí pracovat a kteří chtějí fungovat jako profesionálové v amatérském sportu. Kromě toho se věkový průměr omladí a chceme postupně zapojovat kluky, kteří prošli mládežnickou strukturou Startu. Velmi důležité bude vytvoření jednotného týmu, který bude držet za jeden provaz. Do těchto podmínek hledáme také kluky, kteří tým vhodně posílí, tak abychom měli i hráčskou kvalitu na to porvat se o play-off.

Co je potřeba podle tebe udělat pro další florbalový posun?

Před čtrnácti dny jsem se vrátil z kolébky florbalu tedy ze švédského Falunu. Je vidět na každém kroku, že společnost zde sportem žije. Město s 37 000 obyvateli má k dispozici několik sportovišť včetně 6 florbalových hřišť pod jednou střechou. Zároveň existují sportovní třídy a školy se zaměřením na florbal. Kvalitní tělesná výchova, kde se opravdu děti učí pohybu a ne, že se jim hodí míč a hrajte si. Čili se musí měnit celkový postoj společnosti a státu ke sportu.

Zároveň si myslím, že kluby spolu více spolupracují. Pokud se podívám na situaci u nás tak je zřejmé, že český florbal se ubírá spíše cestou kvantity než kvality. Pro postavení v jakém je momentálně Start je to spíše dobře, ale obecně si myslím, že to není ku prospěchu věci. Rozšiřování soutěží, snižování kvality, méně těžkých zápasů v pohodovém tempu určitě nevede k růstu kvality a vychování lepších hráčů.

Kam dále budou směřovat tvé kroky?

Mám nastavených hned několik cílů nicméně rád bych pokračoval v práci ve Startu do té doby, než usoudím, že jsem s odvedenou prací spokojen, což si nejsem jistý, zda se tak někdy stane:D Rád bych co nejdříve začal studovat trenérskou A licenci a pokud se mě bude držet štěstí, tak doufám, že se v horizontu pár let propracuji k nějaké roli u juniorské reprezentace.