První liga v Kunraticích se blíží k vrcholu sezony! Florbalový tým Start98 Praha-Kunratice se chystá na boje v play-off, v nichž půjde o postup do Superligy. Omlazený tým po vachrlatém začátku sezony nabral výbornou formu, pravidelně sbírá body, pohybuje se v první polovině tabulky a baví publikum atraktivní hrou. Přinášíme vám rozhovor s trenérem A týmu Jakubem Menhartem, který zároveň v klubu působí jako šéftrenér mládeže.

Jakube, po loňské neúspěšné sezoně došlo v A týmu k velkým změnám. Mohl byste shrnout, o co šlo?

Už rok a půl probíhala změna koncepce v rámci celého oddílu a ta se po loňském roce nevyhnutelně dotkla i mužského A - týmu. Skončili hráči, kteří už nechtěli florbalu tolik obětovat ať už z jakýkoliv důvodů. Tým se výrazně omladil a postavil na hráčích, kteří se chtějí dále posouvat a obětovat florbalu co nejvíce. Celkovým cílem je budování takového prostředí, aby se mohli hráči neustále rozvíjet a díky tomu byl Start postaven na větším počtu vlastních odchovanců. Muži jsou u této filosofie ta pomyslná špička ledovce.

Jak se omlazení a odchod zkušených hráčů dosud projevil na výkonech v letošní sezoně?

Začali jsme dobře, ale pak se projevila šňůra několika zápasů, kdy se nám nedařilo. Jsem moc rád, že jsme nezačali nějak výrazně panikařit a drželi se nově nastavené cesty. Postupem času jsme se začali prezentovat hrou, jakou od kluků očekávám. Umíme soupeře dostávat do prostor, kde chceme hrát my, umíme agresivně přistupovat a dáváme velké množství branek. Nyní máme za sebou sérii cca deseti zápasů, kdy – troufnu si říci – předvádíme pro diváka velmi atraktivní florbal.

To mi nahrává na další otázku: Proč by se měli Kunratičtí do haly ZŠ přijít na florbalovou první ligu podívat?

Jak jsem psal v předchozí odpovědi. Uvidí atraktivní florbal, kde chceme být neustále pro soupeře nebezpeční. Budou mít možnost sledovat mladé kluky, kteří na hřišti nechají všechno a bojují do poslední vteřiny zápasu. Kromě toho diváky čeká příjemná rodinná atmosféra, potkají své známé a kamarády a pro děti není nic lepšího než možnost vidět, co všechno se mohou ve florbale naučit.


Jaká je dlouhodobá vize mužského A týmu? V posledních sezonách se několikrát přiblížilo postupu do Superligy...

Moje představa je jasná, nicméně ve vedení je nás více a toto téma v posledních týdnech intenzivně diskutujeme. Varianty jsou dvě až tři. Nicméně Superliga není na pořadu dne. Uděláme vše pro to, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku v této sezóně, ale pro dlouhodobé působení v Superlize je potřeba stabilní prostředí. Stále ještě máme rezervy pro to, abychom mohli působit na této úrovni. Především potřebujeme mládež na vysoké úrovni, stabilní organizační strukturu, finanční zajištěnost a už nyní narážíme na kapacitu haly.

V poslední době šly nahoru mládežnické kategorie Startu. Jaká je u nich situace?

Mládež dlouhodobě produkuje šikovné kluky. Tady máme obrovskou výhodu ve spolupráci s místní základní školou, která je pro nás velmi důležitým partnerem. Místní děti tvoří základ všech mládežnických týmů. Cílem u těch mladších je bavit se sportem, kvalitně strávený volný čas a v neposlední řadě i florbalový progres dětí. Přeji si, aby děti u sportu vydrželi a neustále se zlepšovali. V kategorii dorostu kluci postoupili do nejvyšší soutěže a zde se drží v závěsu hned za top týmy. Společně s trenérem Kubou Malhockým nás moc těší jejich velký florbalový pokrok. Junioři jsou letos malinko za očekáváním, ale z velké části je to dané mými vysokými nároky. Na druhou stranu letos se opět prosadil jeden junior do základní sestavy mužů a další dva až tři jsou zapojeni do tréninkového procesu, což je oproti minulým rokům velký posun.

Když se podíváme na mladší kategorie trošku zeširoka, na co je potřeba si dát u dětí hrajících florbal pozor a na co naopak klást důraz?

Důležitý je postupný vývoj dětí. Ideálně aby děti sportovali každý den. Tady myslím organizovaně (tréninky) i neorganizovaně (fotbal s kamarády, lezení na dětském hřišti atd.) V první řadě musí být sportovci. Třeba kombinace florbalu, fotbalu a třeba atletiky/gymnastiky je naprosto ideální. Těmito kroky by měla být vyvážená rané specializace a možnost vzniku funkčních poruch a disbalancí. Dále se nesmí zapomínat, že děti si musí především hrát! Což by měla být velká součást každého tréninku. Suma sumárum trenéři jsou velmi důležitou součástí dětského života, ale bez zodpovědného přístupu rodičů nezmůžou nic.

Poslední otázka: Jakým směrem se podle vás ubírá český florbal?

Nejsem v tomto úplně vyhraněný. Na jednu stranu si velmi cením práce unie, která dokázala a neustále dokazuje shánět takové prostředky pro kluby, aby mohli vytvářet profesionální organizační struktury. Umíme výborně organizovat velké florbalové akce, umíme florbal marketingově prodat. Skvěle taky funguje vzdělávání pro trenéry, které se velmi posunulo. To je jeden úhel pohledu. Z druhé strany si myslím, že nám chybí důraz na kvalitu florbalu jako takového. Řeší se více jak se prezentujeme než jakou máme sportovní úroveň. Nemyslím si třeba, že je dobrým krokem rozšiřování soutěží, ale třeba se mýlím a za pár let budu vyveden z omylu. Každopádně pro další rozvoj je potřeba udržet klíčové lidi, kteří florbalem žijí a zajistit jim adekvátní podmínky pro jejich práci.