Základní část sezony skončila, play-off začíná. Je to tedy nejvyšší čas na rekapitulaci dosavadních cílů a formulaci těch nových. Trénér A týmu a šéftrenér Startu 98, Jakub Menhart, nám proto odpověděl na několik klíčových otázek.

Ahoj Menhy,

A týmu se podařilo dosáhnout vytyčeného cíle před sezonou, tedy postupu do play-off. Můžeš tuto sezonu zhodnotit z hlediska výsledkového i kvality předváděné hry?

Ahoj, vytyčený předsezónní cíl pro základní část jsme splnili. Tam tedy z mého pohledu panuje více méně spokojenost, i když se musím přiznat, že jsem po úspěšné druhé polovině sezóny pomýšlel na první čtyřku. Myslím si, že každý fanoušek musel vidět náš herní progres. Co mě těší nejvíce je výrazná změna léta zažitého obrazu hry Startu, tedy obrana a brejky. Místo toho dokážeme hrát na míčku a předvádíme kvalitní ofenzivní florbal se spoustou gólů, šancí a pohledných kombinací. Nabijí mě energií, když vidím kluky, jak je naše hra baví, nevzdávají žádný zápas a zatápíme soupeřům vždy až do konce.

Během sezony se nám nedařilo dlouhou dobu pravidelně bodovat. Před začátkem nového roku však předvedl Start neuvěřitelnou šňůru, díky níž naháněl strach většině soupeřů. Kde dle tvého názoru nastal zlom a co bylo hlavním důvodem vítězného tažení?

Měli jsme všechny předpoklady a podmínky pro to, abychom tu vytvořili vítězný tým. Nějakou dobu trvalo než si vše sedlo a z mého pohledu byly na vině především tyto záležitosti. Je to moje první trenérské sezóna na pozici hlavního trenéra mužů a sám jsem hledal ideální rytmus a režim, jakým kluky připravit na zápasy, jakým způsobem trénovat a co nám sedí nejvíce. Další faktorem bylo velké množství nových hráčů a omlazený kádr, v němž zodpovědnost museli přebrat mladí kluci. Zlomový okamžik vidím po jedné z týmových porad, kdy jsme pomocí konstruktivní diskuze vyladili detaily a vše šlo najednou jako po másle. Z pohledu zápasů to bylo utkání proti SKV, kdy se obraz hry rapidně zlepšil.

Před posledními dvěma zápasy byl Start dokonce druhý a mohl přemýšlet o výběru. Nakonec musel čekat, kdo jej vybere. Není to přeci jen vzhledem k vítězné sérii trochu zklamání, že neudržel první čtyřku?

Trochu zklamání to je. Řešili jsme pro a proti a nakonec jsme se rozhodli v zápase s Chomutovem některé klíčové hráče pošetřit a vyléčit drobná zranění. Zda bylo toto rozhodnutí správné, ukáže nadcházející play-off. Já pevně věřím, že učiněné kroky klukům pomohly a v následujících zápasech předvedou svůj nejlepší florbal.

Během výběru soupeřů si nás vybrali Black Angels a půjde tedy o čtvrtfinálové pražské derby. Čekal si tuto volbu? Je dobře, že tým nebude cestovat po republice?

Tipoval jsem, že si na nás Blackové budou věřit. Doma nám ukázali svoji sílu, nicméně si myslím, že jsme na ně důkladně připraveni a nebudeme pro ně lehkým soupeřem. Je to určitě velké plus. Odpadne únava z cestování a diváci si spíše na naše utkání mohou najít cestu.

Na webových stránkách Českého Florbalu vyšel krátce po volbě soupeřů článek, upozorňující na nemožnost postoupit do nejvyšší soutěže pro MVIL, Petrovice a právě Start98 kvůli nesplnění podmínek. Můžeš nějak okomentovat toto rozhodnutí unie?

Podmínky pro vstup do Superligy byly definované již před začátkem sezóny. Jako klub jsme o nich věděli. Z mého pohledu je bohužel Start98 nedostatečně personálně zabezpečen a tohle může být podnět pro to, abychom se hnuli z místa. Bez zodpovědných lidí, kteří povedou důležité organizační a manažerské úseky a budou v klubu zaměstnaní na full-time, nemůžeme na splnění těchto podmínek pomýšlet.

Doufám, že nalezneme odvahu, finanční prostředky, správné personální obsazení a posuneme se kupředu. Byla by velká škoda sejít z nastavené filosofie, kdy se ze Startu stává sportovně zdravý klub s ambicemi.

Jaké jsou nyní tedy cíle pro play-off?

Pro mě je klíčová sportovní stránka. Není nic lepšího pro rozvoj hráčů, než odehrát co nejvíce těžkých utkání před skvělou diváckou kulisou. Cíl je postoupit přes Black Angels do semifinále. Chceme jít cestou dílčích cílů a zachovat si náš ofenzivní herní projev.

Všechna čtvrtfinálová utkání se hrají v blízké dojezdové vzdálenosti. Měl bys nějaký vzkaz k fanouškům, kteří by mohli být důležitým článkem v sérii?

Chci jim poděkovat za podporu v průběhu sezóny a doufám, že si stejně jako my užijí skvělou atmosféru play-off. Jsou našim motorem při cestě za úspěchem.