Prague Games 2019

16-tý ročník největšího mládežnického florbalového turnaje na světě je za námi. I v letošním roce proběhl i s účastí týmů Start98, nově ale zcela ve spolupráci s týmy a hráči Floorball Group, tedy Florbalem Chodov a Traverzou. Připomeňme si nejvýraznější momenty turnaje v našem článku.

Na letošních Prague Games naskočili pod hlavičkou našeho Startíčku kluci v kategoriích B14 a B15. Dále jsme v kategorii B12 tvořili 2 „mix“ týmy spolu s Traverzáčky a Chodováky a svého zástupce jsme v podání Niny Novákové měli své zastoupení i v partě holek G12. Samozřejmostí je pak, po více než ročním rozvoji projektu a spolupráce FG, společná práce v kategoriích juniorů a dorostenců Startu a Chodova, tedy v rámci Prague Games v kategoriích B17 a B18. A jak jsme si vedli?

B12

Týmy B12, tedy nejmladší startující kategorie ročníků 2007 a mladších si na turnaji vedli moc dobře. V náročné kategorii se oba týmy popasovali se základními skupinami a dobře vkročili i do prvních kol play-off. Týmu s označením Blue se v základní skupině poštěstilo udělit lekci exotickému soupeři Jingwu z Číny, následně těsně prohrát s obhájcem loňského zlata z Havířova a porazit ve vyrovnaném duelu jeden z týmů švýcarského Zug United. „Blues“ následně vyškolili v 1/16 finále dalšího švýcarského soupeře, ale v poté jim v 1/8 finále play-off vystavil „stopku“ jeden z Tatranských týmů.

Druhý z týmů B12-tek si rovněž vedl perfektně a suverénně ve skupinové fázi – postupně jednoznačnými výsledky „vyškolil“ soupeře z Ukrajinského FBC Skala, následně tuzemský Jablunkov a další švýcarský Zug United. V play-off pak „zdědili“ soupeře „Blůček“ z Číny a nemilosrdně jej poslali na prázdniny. V 1/8 finále pak připsali kluci další švýcarský skalp z Zürichu a teprve mezi nejlepší osmičkou ve ¼ finále skončili na holích kluků z Hradce Králové.

B14

Kluci ročníků 2005-2006 tvořili společně další Startí tým na turnaji a vstup měli povedený. Nejprve porazili švédské Täby 4:2, ale následně podlehli fotbalově 0:1 čéskému Chebu a skupinu zakončili proti favoritovi ze Švýcarska, Fribourgu, porážkou 0:3. Z poměrně těžké pozice tak vstupovali do play-off, kde ale předvedli parádní výkon a porazili švýcarské Lausanne 5:2 a postoupili do 1/16 finále. V něm pak už ale čekal favorizovaný finský Erä Viikingit, který se s našimi kluky nemazal a vyřadil je z turnaje výsledkem 1:10.

B15

Velkou stopu nejen výsledky, ale i předváděnou hrou pak zanechali v turnaji kluci z B15! Ročník 2004 byl rovnoměrně rozdělen do týmů Chodova a Start98 z kluků obou týmů. Parta, reprezentující Start98 prosvištěla skupinou bez ztráty bodu po výhrách 5:2 nad Zürichem, 4:2 proti Českým Budějovicím a suverénním výkonem 4:0 proti švédskému Hässelby! S rolí favorita si pak poradili kluci i v 1/16 finále výhrou 3:1 s Náchodem. V 1/8 finále pak nad jejich síly byl až švýcarský regionální výběr Zug United. Přesto nastupující generace dorostenců ukázala svůj možný herní potenciál.

Turnajové vystoupení našich týmů pak shrnuje sportovní manager FG a trenér mladších žáků Start98 – Ondřej Neuman:

„Viděl jsem v posledních 4 dnech přes 30 utkání našich týmů a mám velkou radost z toho, jak se nám ve většině z nich dařilo. Nevnímáme to pouze výsledkovou optikou, turnaj Prague Games je opravdu jedinečný a nabízí nám trenérům a lidem z klubu krásné zrcadlo a srovnání jak v českém, tak světovém měřítku práce s mládeží. V mnoha ohledech jsme stále na začátku něčeho revolučního, co naším FG projektem sledujeme, ale už tady na Prague Games jsme viděli první výsledky roční práce. Mám ohromnou radost zejména z našich nejmladších, kteří v rámci společných tréninků i utkání ukazují, v čem může být veliká síla a přínos naší práce. Kluci i holky mají ohromné možnosti rozvoje napříč mnoha týmy a kategoriemi. Učí je to komunikovat, poznávat se a spolupracovat a sbírají tedy mnohonásobně více zkušeností a podnětů, než-li v „izolovaných“ klubových skupinách. To nám už na turnaji ukázalo mnoho pozitiv, ale také poznatků k tomu, na čem a jak dále pracovat. Moc děkujeme všem dětem – hráčům i hráčkám - za reprezentaci našich klubů, nasazení směřované k dalšímu zlepšování se a společným zážitkům a nasbíraným zkušenostem. V neposlední řadě díky všem rodičům, kteří nám na turnaji fandili a pomáhali a reprezentují svou roli tím nejlepším možným způsobem – tedy důvěrou v naše kluby, trenéry a práci a především nekonečnou podporou svých dětí!“